Sosyal medya derbisi: Galatasaray – Fenerbahçe

social-media-and-soccer1Ülkemizde futbol hayatın merkezinde neredeyse, sosyal medya da iletişim kısmını üstlenmiş görünüyor. İnternet gün geçtikçe daha çok bağlanıyoruz, internette daha çok zaman geçiriyoruz. Bir araya geldiklerinde, futbolun sosyal medyadan, sosyal medyanın da futboldan yararlandığı bir gerçek.

Dünyada ve Türkiye’de sportif alanda olduğu kadar sosyal medya anlamında çok başarılı örnekler görüyoruz. Sosyal medya önem kazanmaya başladığı andan itibaren, spor kulüpleri de sosyal medyadaki hesaplarını açmaya başladı ve spordaki rekabet, sosyal medyaya taşındı. Bizde açılan hesaplar, birbiri ile yarış haline geldiği anda, spor kulüplerinin de sosyal medya entegrasyonu üst seviyeye çıktı.

Dün Fenerbahçe – Galatasaray derbisi vardı. Maçtan galip ayrılan olmadı. Peki ya, sosyal medya sahasında derbinin galibi kim oldu?

Türkiye’de sosyal medyanın lideri olan spor kulübü hangisi?

Elbette sadece rakamlarla sosyal medya başarısını değerlendirmek yanlış olur, fakat rakamlara bakıldığında, Galatasaray’ın önde olduğu görülüyor. Rakamları  bir kenara koyduğumuzda, sosyal medyaya en çok değer veren kulübün yine Galatasaray olduğunu görebiliyoruz. Galatasaray’ın hemen ardından ezeli ve edebi rakibi Fenerbahçe yer alıyor. Fenerbahçe ile Galatasaray arasında, futbolda olduğu kadar sosyal medyada da büyük bir rekabet var.

Galatasaray’ın başarısının en büyük sebeplerinden birisi, sosyal medyaya verdiği öneme paralel olarak bir sosyal medya ekibi kurması. “Erken kalkan yol alır” lafında olduğu gibi, Galatasaray’ın bu konu ile ilgilenen ilk Türk takımı olması, Avrupa’nın dikkatini çekmiş. Örneğin Wolfsburg’da yapılan II. Sosyal Medya ve Spor Zirvesi’ne davet edilen ve katılan ilk Türk takımı Galatasaray olmuş.

Bizler de Galatasaray ile iletişime geçtik, Galatasaray Pazarlama ve İletişim Direktörü Ertuğ Silay ve Sosyal Medya Yöneticisi Nurkan Kırkan ile görüştük. Yaptığımız söyleşiyi hemen aşağıda görebilirsiniz.

285_1milyon-copy-225x287Görünüm Tasarım: Galatasaray’ın Twitter hesabı @GalatasaraySK 1 milyonun üzerinde kişi tarafından takip ediliyor, Facebook sayfasında da 6.6 milyon taraftar var. Neye bağlıyorsunuz Galatasaray’ın bu başarısını?

Galatasaray: Günümüzde sosyal medyanın insanlara ulaşmadaki yeri tartışılmaz, biz de Galatasaray’a yürekten inanmış ve Galatasaray’ı hayatlarının her anında takip etmek isteyen taraftarımızı gerek Facebook sayfamız gerekse Twitter hesabımız üzerinden maç skorları, canlı maç anlatımları, GS Bonus, GSMobile, GSStore gibi Galatasaray Markalarına ait kampanyalar, yarışmalar ve daha pek çok konuyla ilgili anında haberdar ediyoruz. Galatasarayla ilgili her şeyi sosyal medya üzerinden hemen öğrenebileceğini bilen taraftarımız sadık bir şekilde takibini sürdürüyor. Sosyal medya yönetimi sürecinin çok dikkatli ve hassas bir şekilde ele alınması diyebiliriz kısaca.

GT: Twitter’dan canlı maç yayınları gerçekleşiyor. Kimi zaman insanlar maçın skorunu Twitter üzerinden takip ediyor, böyle zamanlarda hesap üzerinden aldığınız reaksiyonlar nasıl?

GS: Elimizden geldiği sürece, taraftarlarımıza futbol başta olmak üzere tüm Galatasaray branşları maçlarının canlı anlatımını sunmaya çalışıyoruz. Maç skorlarının Twitter hesabımız üzerinden duyurulması taraftarımızı son  derece memnun ediyor. Çünkü taraftarımız maçtaki gelişmelere ve skora Twitter sayfamızdan ulaşabileceğini gayet iyi biliyor artık. Doğal olarak da skorla doğru orantılı yorumlar alıyoruz. Özellikle maç öncesi soyunma odasından aldığımız görüntüler ve  oyuncularımızın maçla ilgili görüşleri ile  Twitter üyeliği bulunan futbolcularımızın yorumlarının mentionları, taraftarımızdan büyük ilgi görüyor.

GT: Bazen futbolculara konuşma yasağı getirilir, aslında pek doğru bir iletişim stratejisi değildir. Galatasaray bunu yapmıyor, maç sonrası futbolcularınızın yazdığı tweetleri RT’liyorsunuz bazen. Hoş bir durum olduğunu düşünüyorum, futbolcular ne düşünüyor bununla ilgili? Sporcular, kulubün sosyal medyadaki varlığından haberdar mı?

GS: Elbette ki sporcularımız kulübümüzün sosyal medyadaki varlığından ve gücünden haberdarlar. Bu durumdan da son derece memnunlar çünkü maç sonrası paylaştıkları çok özel duyguları bizlerin RT’leri sayesinde en büyük desteğimizle yani  taraftarımızla anında paylaşılıyorlar.

GT: Almanya’nın Wolfsburg kentinde II. Sosyal Medya ve Spor Zirvesi’ne Türkiye’den katılım gösteren tek Türk takımı Galatasaray oldu. Bu zirveden izlenimleriniz nasıl, Galatasaray Avrupa’da ne durumda?

GS: Galatasaray olarak sosyal medyada sunduğumuz hizmetler ile çok öndeyiz. GSTV’nin web ve ıPhone’dan izlenmesi; oyuncular ile live-chat uygulamalarımız alanlarında öncü uygulamalar… Galatasaray markaları ile taraftarların Kulübe sponsor olması ise şu an için Avrupa’da ve Dünya’da ilk örneklerinden diyebiliriz. Galatasaray markalarımızın sosyal medya üzerinden taraftarlara sunduğu hizmetler-avantajlar ise Avrupa Kulüpleri için de model olmaktadır.

Son olarak, dünya liderinden de bahsetmemiz gerek. Büyük bir başarı yakalayan kulüplerden birisi  Barcelona. Barcelona’nın Twitter hesabı @FCBarcelona‘nın 4 milyona yakın takipçisi bulunuyor. Barcelona ile ilgili tüm gelişmeleri hesap üzerinden takip edebiliyorsunuz. Maçların oynandığı esnada da skordan haberdar olabilmek için Twitter’ı kullanabiliyorsunuz. Twitter’ın anlık ve gerçek zamanlı yapısına uyan ve maç içerisinden canlı olarak yapılan güncellemeler, özellikle bilgisayar başında değilken canlı skor takibi adına bir hayli işe yarıyor.


{/zj_fbcomment}
Tags: sosyalgalatasaraymedyabirileçokmaçüzerindentwittergalatasaray’ınilgilisporolarakcanlıolduğutakipbüyükfenerbahçehemeniletişim
TOP

Kıbrıs web Tasarım