Mobil aramalar 2017′de 15 milyar dolar kazandıracak

mobil-aramaAkıllı telefonların ekranları ve mobil işletim sistemleri geliştikçe mobilde internet kullanımı kolaylaşıyor. Buna paralel olarak da mobil aramaya dair kazanç giderek artıyor. Juniper Research‘ün araştırmasına göre mobil arama (search & discovery) harcamaları 2017′de 15 milyar dolara ulaşacak.

Söz konusu araştırma 2012′de elde edilmesi beklenen mobil arama gelirlerinin 3 katına denk düşüyor. Mobil aramalar, artırımış gerçeklik ve yerel uygulamaların bu artışta öne çıktığı belirtiliyor. Görüntülü reklam tarafında ise aramalardan ziyade mobil uygulamaların daha iyi arayüz ve ilişki kurma yetenekleriyle öne çıkacağının altı çiziliyor.

Juniper Research, Google’ın mobil aramadaki baskın pazar payına karşı farklı uygulamalar ve çözümlerle karşı durulabileceğini söylüyor. Artırılmış gerçeklik teknolojisinin payını giderek artırdığını ancak AG’nin ayrı uygulama olmaktan ziyade bir ek özellik olarak sunulduğuna değiniyor. Uygulama arama motorlarının önemine (Apple’ın Chomp’u satın alması, Facebook App Center vb.) de raporda yer veriliyor.

JR’nin araştırmasından 2012′de mobil arama gelirlerinin 5 milyar dolar olacağı hesalanıyor ama diğer bir raporda dünya çapında 2011 gelirleri 5,3 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

IAB ve IHS Screen Digest’ın raporuna göre 2011′de mobil aramaya dayalı çözümler (yerel uygulamalar, reklamlar vs.) 3,8 milyar Euro (5.3 milyon dolar) kazandırmış, mobil aramalar yüzde 62′lik pay alırken, görüntülü reklamlar yüzde 28, mesajlaşma da yüzde 10 kadar pay almıştı.

Bölgesel sıralamada ise Asya Pasifik, Kuzey Amerika ve Avrupa’nın birbirini takip etmişti. Bu üç bölgenin hacmi 3.75 milyar euro iken, Latin Amerika ve Ortadoğu-Afrika ise toplamda 259 milyon Euro’da kalmıştı.

mobil-aramalar

Bölgesel gelir dağılımında mesajlaşma gelirlerinin Latin Amerika’da öne çıkması, Asya-Pasifik’te ise oldukça az olması, Asya-Pasifik ve Afrika arama tarafında, Kuzey Amerika ise görüntülü reklam gelirlerinde başı çekiyor.

Türkiye’de akıllı telefon yaygınlığı ve mobil internet kullanımı artıyor ancak yine de bazı şeylerin ağır aksak gittiği doğru.  Ancak mobil aramaların ülkemizde hedefine ulaşan bir pazar olacağını öngörebiliriz. Webde neredeyse pazarın tamamına erişen Google da kesinlikle bu yönde yatırımlar yapıyor. Büyük oyuncuların adımlarını izlemekte fayda var…


{/zj_fbcomment}
Tags: mobilmilyararamaisedolarancakasyaolarakamerikagelirlerininbirgörüntülüaramalaryüzdeönemesajlaşma2012′debölgeselkuzeyuygulamaların
TOP

Kıbrıs web Tasarım