Google’ın sürücüsüz araçları yaklaşık 500 bin km yol yaptı

google-surucusuzGoogle’ın sürücüsüz otomobil projesiyle ilk haberleri paylaşalı neredeyse 2 yıl olmuş. Aradan geçen zamanda yola düşen araçlar bugün Google’ın yaptığı açıklamaya göre 300 bin mil, yani yaklaşık 500 bin kilometre yol katetti.

Mühendislik takım lideri Chris Urmson’ın paylaştığına göre artık bir düzineye yaklaşan Google’ın sürücüsüz araçları farklı trafik koşullarında 300 bin mili tamamlamış. Üstelik bilgisayar denetimli sürüşlerde tek bir kaza bile yapmadan, tam da söylendiği gibi.

Google halen testlerin sürdüğünü, trafik işaretlerine uyum, karlı yollar gibi farklı şartlar altında da başarılı sonuçlar alınması gerektiğini söylüyor. Google otomobilleri, henüz karar mekanizmasını tam olarak geliştirmiş araçlar olmadığı için bir an önce seri üretime geçileceği düşünülemez. Ancak proje ekibi araçlara gerektiğinde müdahale edebilecek şekilde sürücüsüz araçlarla işe gidip gelmeye başlamış.

Yeni araçlar kapıda

Bu arada Eric Schmidt’in “Otomobil için üreticilerle görüşüyoruz” açıklaması da eyleme geçirilmiş ve Lexus’un RX450h modeli de Google’ın dokunuşuyla sinyallerin hükmüne amade kılınmış. Google’ın daha önce Toyota Prius kullandığını biliyoruz. Wikipedia‘dan öğrendiğimiz kadarıyla Google’ın garajında Audi TT ve Lexus RX (XU30) de bulunuyor.

Yeri gelmişken henüz duymayanlar için ülkemizde de Prof. Dr. Nejat Tuncay’ın benzer bir projeyi sürdürdüğünü paylaşalım. Proje şimdilik çizgi izleyen robotları akla getirse de daha büyük bir emek olduğunu ve vizyon açısından önemli olduğunu ortada.

Sürücüsüz araç konusunda Alman markaların eskiden beri ilgili olduğu da eklemeden geçmeyelim.


{/zj_fbcomment}
Tags: google’ınbirsürücüsüzbiniçinaraçlartamönce300dahagooglegibitrafikfarklıhenüzolduğunugöreyaklaşıkyolproje
TOP

Kıbrıs web Tasarım